Jalkapallon Veikkausliiga jatkui perjantaina, kun ohjelmassa oli kaksi ottelua.

Hallitseva mestari HJK jatkoi voittojen tiellä ja kaatoi SJK:n 1-0.

Ottelussa saatiin odotella avausmaalia ihan loppuhetkille saakka, kunnes pelin 84. minuutilla Anthony Olusanya teki Klubille voittomaalin.

HJK on aloittanut kauden nyt kahdella voitolla. Suoritukset eivät ole olleet mitään riemumarssia, mutta yhtä kaikki Klubi on ottanut otteluistaan maksimipisteet.

Illan toisessa ottelussa nähtiin karut murskajaiset, kun VPS murjoi FC Lahden peräti 5-0-lukemin. Juho Pirttijoki sai jo reilun puolen tunnin kohdalla suoran punaisen kortin, mikä vaikeutti lahtelaisten iltaa.

Peli oli selvä jo avausjakson jälkeen, kun VPS johti jo 3-0 Kalle Multasen, Sebastian Strandvallin sekä Tete Yengin osumilla. Toisella jaksolla lukemia kaunistelivat vielä Steven Morrissey ja toistamiseen osunut Yengi.

Lue myös:ESPN: Erling Håland antoi Manchester Unitedille tylyt rukkaset

Lue myös:Der Spiegel: Manchester Cityä kohtaan rajuja syytöksiä – laittomia maksuja alaikäisille, paisuteltuja sponsorisopimuksia