Jalkapallon Veikkausliigassa pelataan lauantaina kauden avauskierros. HJK ja KuPS aloittivat kautensa voitolla.

HJK aloitti kauden kotiottelulla ja heti vuorossa oli Metro derby FC Honkaa vastaan. Klubi voitti ottelun 1-0.

Ottelun ainoa ja samalla voittomaali nähtiin toisella jaksolla ja pelin 68. minuutilla. Fabian Serrarens teki esityön ja vasta 18-vuotias Casper Terho iski verkot tötterölle.

Ottelu oli varsin tasainen, eikä tasapelikään olisi ollut suuri vääryys.

Myös KuPS aloitti kautensa voitolla. Se kaatoi lauantaina FC Interin 2-1-lukemin. Ottelun kaikki maalit nähtiin jo avausjaksolla. KuPSille osuivat Janis Ikaunieks ja Gabriel Bispo. Interin 1-1-maalista vastasi puolestaan Ruxi.

Pirkanmaan derbyssä Haka oli parempi Ilvestä. Haka voitti ottelun 2-1.

Seinäjoella SJK sai hyvän alun kauteensa, kun se kaatoi HIFK:n 2-1. VPS ja AC Oulu pelasivat puolestaan 2-2-tasapelin.

Illan viimeisessä ottelussa ei sen sijaan maaleja enää nähty. IFK Mariehamn ja FC Lahti pelasivat maalittoman tasapelin. Eero Tamminen lensi IFK:lta 75. minuutilla kahden keltaiseen myötä suihkuun, mutta Lahti ei ehtinyt käyttää miesylivoimaansa hyväkseen.

Veikkausliigan avauskierroksen tulokset lauantaina 2.4:
HJK-Honka 1-0
Haka-Ilves 2-1
KuPS-FC Inter 2-1
SJK-HIFK 2-1
VPS-AC Oulu 2-2
IFK Mariehamn-FC Lahti 0-0

Lue myös:Manchester City otti omansa takaisin Valioliigassa, Chelsealle nolo tappio