Arsenalin entinen maalivahti Jens Lehmann on joutunut poliisin hampaisiin. Lehmannia syytetään tuhonneen naapurinsa omaisuutta.

Saksalaislehtien mukaan Lehmannilla on ollut pitkään riitaa naapurinsa kanssa. Lopulta entisellä maalivahtisuuruudella keitti yli, kun naapuri laajensi autotalliaan.

Laajennus peitti Lehmannin talon järvimaisemaa ja hän päätti ottaa oikeuden omiin käsiinsä. Lehmann asteli naapurinsa puolelle ja leikkasi moottorisahalla autotallin kattoparrut poikki.

Lehmann kiistää tehneensä mitään väärin. Hänen mukaansa uusi autotalli rakennettiin hänen mailleen.

Lehmannin syytetään myös yrittäneen sammuttaa naapurin valvontakamerat. Ne kuitenkin jatkoivat kuvaamista akkujen voimalla. Lisäksi hänen epäillään katkaisseen naapurin nettikaapelin.

Lehmannia syytetään myös maksamattomista parkkisakoista. Hän kuitenkin kiistää kaikki syytökset.

Lehmann oli Arsenalin maalivahti, kun joukkue pelasi historiallisen tappiottoman kauden Valioliigassa. Uransa aikana hän pelasi myös Schalkessa, AS Milanissa, Dortmundissa ja Stuttgartissa.

Lue myös: Valioliigassa shokkipotkut – hyvää työtä tehnyt valmentaja sai yllättäen kenkää

Lue myös: Fulhamin toppari pidätetty

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennasen pokerissa jäi luu käteen – tapahtuuko silti uusi ihme? (LeijonaUutiset.fi)