FC Barcelona haluaa edelleen hankkia Atlético Madridin tähtihyökkääjän Julian Alvarezin. Argentiinalaispelaajan kerrotaan itse haluavan siirtyä Barcelonaan, mutta Atlético Madrid ei ole toistaiseksi valmis neuvottelemaan tähtensä myynnistä. Tilanne siirron ympärillä on pysynyt pitkään jumissa, eikä ratkaisua ole vielä löytynyt.
Atlético suhtautuu siirtoon erittäin kielteisesti, sillä Barcelona on seuran suora kilpailija sekä kotimaan kilpailuissa että Mestarien liigassa. Madridilaisseura ei halua vahvistaa yhtä suurimmista haastajistaan, minkä vuoksi Barcelonan mahdollisuudet edetä asiassa ovat tällä hetkellä rajalliset.
Barcelonan seurajohdossa uskotaan, että ratkaiseva tekijä tilanteessa on lopulta Alvarez itse. Seuran näkemyksen mukaan vain pelaaja voi saada Atleticon muuttamaan kantaansa. Barcelonan urheilujohtaja Deco vieraili Madridissa ja hänen tarkoituksenaan oli tavata Alvarezin agentti Fernando Hidalgo, mutta tapaamisen sisällöstä ei ole tullut julkisuuteen tarkempia tietoja.
Alvarezin odotetaan palaavan Atletico Madridin harjoitusvahvuuteen lähiaikoina, jolloin hänen roolinsa tilanteen ratkaisemisessa korostuu entisestään. Hyökkääjän kerrotaan olevan valmis keskustelemaan seuran ja valmentaja Diego Simeonen kanssa omista toiveistaan. Hän voi yrittää vakuuttaa seurajohdon siitä, että siirto olisi kaikkien osapuolten kannalta paras ratkaisu.
Tilanne nousi suureksi puheenaiheeksi jo aiemmin, kun Alvarez kertoi julkisesti haluavansa uuden haasteen ja vihjasi siirron olevan hänen kannaltaan paras vaihtoehto. Atletico ei suhtautunut kommentteihin positiivisesti, sillä argentiinalaisella on vielä pitkä sopimus voimassa vuoteen 2030 asti.
Ratkaisussa suuri merkitys voi olla myös Simeonella. Atletico-valmentajan on päätettävä, haluaako hän pitää mahdollisesti tyytymättömän tähtipelaajan joukkueessaan vai viedä Alvarezin toiveen seurajohdon käsiteltäväksi. Barcelona seuraa tilannetta tarkasti ja odottaa, pystyykö hyökkääjä itse avaamaan oven siirrolle.



























