Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkov teki viime yön NHL-kierroksella loistavan paluun tositoimiin iskemällä tehot 1+1 Buffalo Sabresista otetussa 5-2 -voitossa. Barkovin katseet siintävät nyt jo malttamattomasti kotikaupunki Tampereen suunnalla.

Panthers kohtaa Dallas Starsin perjantaina ja lauantaina Tampereen Nokia-areenalla pelattavissa otteluissa.

– Se on mahtavaa. Ne kaksi peliä, jotka pelaamme siellä – olen ajatellut niitä koko ajan siitä lähtien, kun ne julkistettiin, Barkov kertoo seuransa verkkosivuilla.

– Olen odottanut tätä päivää matkustaakseni sinne ja palatakseni kotiin. Olin siellä kerran Helsingissä kahdessa pelissä, mutta tämä tulee olemaan vielä erikoisempaa, koska se on kotikaupungissani. Siitä tulee ainutlaatuinen kokemus, Barkov vakuuttaa.

Barkov missasi loukkaantumisen takia kahdeksan ottelua ennen Buffalon kohtaamista. Barkov osoitti, että hän tulee väkevässä iskussa Tampereelle.

– Se tuntui mahtavalta. Pelasimme todella hyvän ottelun. Oli hauskaa olla osa sitä.

Lue myös:Aleksander Barkov teki loistavan paluun – näin hän kommentoi upeaa tehoiltaa

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)