NHL:n yksi alkukauden yllättäjistä on ollut Pittsburgh Penguisin suomalaisvahti Joel Blomqvist, joka oli taas iskussa viime yönä. Hänen torjuntansa eivät kuitenkaan riittäneetvoittoon asti.

Penguins kohtasi kotonaan Carolina Hurricanesin ja vahvan alkukauden pelannut Blomqvist sai komennuksen jälleen tolppien väliin. 22-vuotias tulokas pelasi jälleen vahvan pelin torjuen 35 kertaa, mutta Penguins taipui 1-4. Blomqvist on yllättäen ottanut Penguinsin ykkösvahdin tontin itselleen.

Jesperi Kotkaniemi oli järjestelemässä kahta Carolinan maalia ja Sebastian Aho sai tililleen yhden syötön. Samalla Kotkaniemi sai sadannen syöttöpisteensä NHL:ssä.

Jesse Puljujärvi jatkoi syöttämällä Pittsburghin ainokaisen. Puljujärvi on viiteen peliin tilastoinut 1+3 tällä kaudella.

Mikael Granlundin vahva vire sai jatkoa, kun hän syötti kaksi San Josen maalia, mutta Winnnipeg piti pisteet kotonaan selvällä 8-3-voitolla. Granlund on tällä kaudella antanut viidessä ottelussa viisi maalisyöttöä. San Jose on vielä voitoitta tämän kauden osalta.

Colorado sai hieman kaipaamaansa balsamia haavoille, kun se puristi Anaheimista jatkoajalla 4-3-voiton. Mikko Rantanen oli isossa roolissa Coloradon voitossa kirjauttamalla kolme maalisyöttöä, mukaan lukien voittomaali.

Voitto oli samalla Coloradolle sen kauden ensimmäinen. Joukkueen vaikeasta alkukaudesta huolimatta Rantanen on ollut vahvalla pelipäällä.

Ottelu oli hänelle jo kauden kolmas kolmen tehopisteen peli ja toinen peräkkäinen. Yhteensä suomalaisässä on viidessä pelissä kirjauttanut tehot 4+6=10.

NHL:n tulokset 19.10.:
Winnipeg-San Jose 8-3
Pittsburgh-Carolina 1-4
Colorado-Anaheim 3-4 ja.

Lue myös: KHL:n jumbofinaalissa koominen yleisömäärä

Lue myös: Suomalainen NHL-tähti on tehnyt väkevän paluun – hämmentävä tilasto

LUE MYÖS: Näkökulma: Tähtisikermän haamu vai Mestarien liigan musta hevonen? (FutisUutiset.fi)