Keskushyökkääjä Joni Ikonen siirtyy jääkiekon SM-liigan Lahden Pelicansiin vuoden mittaisella sopimuksella.

23-vuotias Ikonen teki viime kaudella Ilveksessä runkosarjan 56 ottelussa 28 (9+19) tehopistettä.

Espoolaisen kiekkokoulun kasvatin palkintokaapista löytyy tuoreen SM-pronssin lisäksi CHL:n mestaruus Frölundan paidasta ja U18 MM-hopea. Liigassa Ikonen on edustanut Ilveksen lisäksi Kuopion KalPaa.

– Ikonen on yksi oman ikäluokkansa lupaavimmista pelaajista, jonka isoa läpimurtoa ovat jarruttaneet loukkaantumiset. Hän on johtava persoona kopissa, jolla on kauhea voitonhimo ja -tahto. Hän on todella maaliahne ja viekas pelaaja, joka pystyy olemaan iso ylivoimauhka, päävalmentaja Tommi Niemelä kommentoi.

Lähde: Pelicansin verkkosivut

Lue myös:Tapparalta lähti pahasti lapasesta somessa – seura joutui pahoittelemaan

LUE MYÖS: Suomalaisjuoksijalla meni kaikki ”totaalisen perseelleen” – Alisa Vainio kommentoi yhdellä sanalla (UrheiluAreena.fi)