Tappara tiedottaa isosta sopimusuutisesta. Puolustaja Jyrki Jokipakka on kiinnitetty tamperelaisseuraan seuraan kaksivuotisella jatkosopimuksella.
Ilves-kasvatti Jokipakka, 35, palasi Liigaan Saksasta viime kaudelle tällä kertaa Tapparan paidassa. Puolustaja oli tärkeä palanen Suomen mestaruuden voittanutta joukkuetta 49 runkosarjaottelun tehoin 11+25=36.
Jokipakka takoi myös pudotuspeleissä 18 otteluun pisteet 2+6=8. Tällä kaudella kasassa on seitsemään otteluun pisteet 1+2.
– Jyrki Jokipakan paluu Tampereelle on ollut menestyksekäs. Olemme äärimmäisen tyytyväisiä, että Jykä jatkaa seuraavan kahden kauden ajan Tappara paidassa. Viime kauden valinta Liigan All Stars- tähdistökentälliseen kertoo omaa kieltään miehen tasosta. Hyvänä joukkuepelaajana ja kokeneena ammattilaisena hän on tärkeä lenkki pukukopissa, Tapparan GM Janne Vuorinen kommentoi tiedotteessa.































