Tshekkipuolustaja Filip Pyrochta vahvistaa SaiPaa tulevalla kaudella. SaiPalla on optio myös kaudesta 2022-2023.

24-vuotias vasemmalta laukova puolustaja saapuu Lappeenrantaan Tshekin Extraliigan HC Vitkovicesta.

Hän pelasi viime kaudella 25 ottelua HC Vitkovicessa tehopistein 2+8=10 ja alkukaudella HC Kometa Brnossa 23 ottelua pistein 0+3. Pyrochta esiintyi Tshekin hopeaa voittaneessa U18-joukkueessa keväällä 2014 Lappeenrannan MM-turnauksessa. Tuon kevään jälkeen hän siirtyi kahden kauden ajaksi Kanadan junioriliiga QMJHL:ään.

Vuonna 2018 Pyrochta teki tulokassopimuksen Nashville Predatorsiin ja pelasi AHL-seura Milwaukee Admiralsissa 30 ottelua. Kaudelle 2019-2020 hän palasi Tshekin Liigaan HC Kometa Brnon riveihin, jossa hän pelasi 50 ottelua tehopistein 3+13.

Pyrochta on pelannut Tshekin maajoukkueessa 17 maaottelua.

– Pidän itseäni enemmän hyökkäävänä kuin puolustavana puolustajana. Tykkään tukea hyökkäyksiä. Koen myös olevani hyvä luistelija, Pyrochta kommentoi SaiPan sivuilla

– Filip on isokokoinen ja luisteluvoimainen puolustaja, joka ei kaihda kamppailutilanteita ja kykenee pelaamaan kaikissa tilanteissa. Hänellä on myös hyvät syöttötaidot. Odotamme, että hän ottaa meillä seuraavan stepin urallaan, SaiPan toimitusjohtaja Jussi Markkanen kommentoi.

Lähde: SaiPan verkkosivut

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)