Rauman Lukko tiedottaa verkkosivuillaan, että Harri Kainulainen siirtyy kasvattajaseurastaan HPK:sta Lukkoon. Sopimus on mallia 1+1 seuran optiolla.

Lempinimen ”Höylä” saanut hyökkääjä pelasi viime kaudella oranssipaidoissa 56 peliä tehden niissä tehot 7+9.

Urheilujohtaja Kalle Sahlstedt paljastaa, että kun seura lähti sentterikaupoille, Kainulaisen nimi tuli pian esiin potentiaalisena vahvistuksena. Ehdoton vahvuus on, että tarvittaessa 188-senttinen ja 82-kiloinen Kainulainen pystyy pelaamaan myös laitahyökkääjänä.
– Kainulaisen puolesta puhui moni asia, esimerkiksi ikä ja tietty raikkaus pelaamisessa. Kyseessä on nuori kaveri, joka ei ihan vielä ole läpimurtoaan tehnyt. Liikkuu sujuvasti kokoisekseen, omaa terävän kudin ja muutenkin pelaa kokonaisvaltaisesti kypsää lätkää, Sahlstedt kuvailee Lukon verkkosivuilla.
– Meidän näkemyksen mukaan hänessä on paljon potentiaalia ja me uskomme, että hän pystyy ottamaan askeleita urallaan eteenpäin Lukossa. Ei muuta kuin työhaalarit päälle, niin hyvä tulee.

Lähde: Lukon verkkosivut

LUE MYÖS: Huippujuoksija pihalle – Suomen EM-kisajoukkueelle täysi katastrofi (UrheiluAreena.fi)