Kun Turun Palloseura julkaisi uuden päävalmentajansa nimen ennen tämän kauden alkua, päätökselle suorastaan naureskeltiin. Uudeksi päävalmentajaksi tuli kiekkolegenda Raimo Helminen.
Enää ei kukaan naura. TPS on kohonnut taistelemaan ”Raipen” johdolla sarjan kärkipaikoista.
Keskiviikkona TPS kaatoi Ilveksen 4-3-lukemin jatkoajalla. TPS:n peli oli Helmisen mielestä kaksijakoinen.
– Peli lähti meiltä ihan hyvin käyntiin. Kyllä me ensimmäisessä erässä oltiin ihan hyviä. Toisessa erässä me kadotimme pelimme ihan täysin. Se oli täysin Ilveksen erä ja Ilveksellä olisi varmasti ollut siinä mahdollisuus ratkaista tämä peli. Kolmanteen erään pääsimme taas peliin kiinni ja jätkät löysivät taas tien voittoon, sitä pitää arvostaa, Helminen summasi ottelun jälkeen.
Helminen antoi rohkeasti myös tunnustusta Ilveksen leiriin.
– Ilves oli jonkun verran parempi kokonaisuutena, mutta löysimme kuitenkin tavan voittaa ja sitä pitää arvostaa, Helminen kiitteli.
TPS on sarjassa tällä hetkellä neljäntenä. Se on nuorelta turkulaisryhmältä tässä kohtaa vähintäänkin hyvä suoritus.
Teksti Ville Hirvonen






























