Jääkiekon SM-liigaseura Oulun Kärpät tiedotti sunnuntaina, että hyökkääjä Jussi Jokinen palaa seuraan.

Jokinen on tehnyt Kärppien kanssa loppukauden mittaisen sopimuksen.

– Upeaa, että tuon tason pelaaja palaa Kärppiin. Jussi on näyttänyt oman tasonsa pelaajana jo yli viidentoista vuoden ajan, ja hän on merkittävä vahvistus tähän joukkueeseen. Pelillisen antinsa lisäksi Jussi on myös erittäin tunnettu ja pidetty persoona täällä, Kärppien urheilutoimenjohtaja Harri Aho kommentoi seuran tiedotteessa.

Loppukauden kattava sopimus syntyi nopealla aikataululla. Sopimustekniset asiat saatiin sovittua pian vuodenvaihteen jälkeen.

– Pian Sveitsin reissun jälkeen tuli sellainen fiilis, että haluan ehdottomasti tulla Kärppiin. Sovimme asioista tammikuun alussa, mutta NHL-optio oli auki vielä viime viikon loppuun asti, Jokinen itse kommentoi sopimuksen syntyä.

Jokinen on pelannut edellisen kerran Kärpissä NHL:n työsulkukaudella 2012-2013 ja sitä ennen 2005.

– Totta kai upea fiilis palata Ouluun. Kävin täällä työsulkukaudella pienen pätkän, ja se oli hienoa aikaa itselle. Itselläni on alla tosi erilainen vuosi, sillä olen pelannut kaudella vasta 11 peliä ja kohta on jo helmikuu. Jääkiekkoilija haluaa pelata, olla yhdessä joukkueen kanssa, voittaa, kokea vastoinkäymisiä, kaikkea sitä mitä joukkueen arkeen kuuluu. Niitä tunteita on ollut ikävä, ja on hienoa päästä aloittamaan hommat Kärpissä.

Jokinen, 35, on pelannut urallaan NHL:n runkosarjassa 951 ottelua tehopistein 191+372=563. Hän on kaikkien aikojen 9. tehokkain suomalainen NHL-pelaaja. Kärpissä Jokinen on pelannut yhteensä 237 runkosarjaottelua tehopistein 69+90=159. Kuluvalla kaudella Jokinen pelasi seitsemän ottelua Sveitsin NLB:ssä, EHC Klotenin paidassa. Seitsemään otteluun syntyivät tehopisteet 2+10=12.

https://twitter.com/OulunKarpatFi/status/1089553987068743680

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)