Video: Sportivo TV

SM-liigan kauden alku on kynnyksellä, mutta joukkueisiin saattaa tulla vielä muutoksia. Jukureissa odotellaan uutisia rapakon takaa.

Mikkeliläisjoukkueen takalinjoilla viime kaudella loistanut Alberts Smits havittelee paikkaa NHL:stä. Kesän varaustilaisuudessa New York Rangers varasi 18-vuotiaan latvialaisen viidentenä pelaajana.

Amerikkalaislähteiden mukaan Smits osallistuu joukkueen harjoitusleirille syyskuussa, jossa hän taistelee NHL-paikasta. Mikäli hän ei lunasta paikkaa taalajäillä, palannee hän Jukureihin kauden ajaksi lainalle.

Kilpailu pelipaikoista Rangersin puolustuksessa on kovaa, sillä joukkueella on jo seitsemän puolustajaa kiinnitettynä yhdensuuntaisilla sopimuksilla. Hänellä on vielä kaksi kautta sopimusta jäljellä Jukurien kanssa.

Viime kaudella hän pelasi Jukureissa 38 ottelua tilastoiden niissä 13 (6+7) tehopistettä. Hän pelasi loppukauden Saksan DEL:ssä lainalla EHC Münchenissä.

Hänet nähtiin viime kaudella myös Latvian maajoukkueessa nuorten MM-kisoissa, olympialaisissa sekä aikuisten MM-kisoissa.

Smits tuli Suomeen jo vuonna 2022 siirryttyään Karhu-Kissoihin. Hän on pelannut myös HIFK:n ja Jukurien junioreissa.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)