Supertulokas Connor Bedard, 18, avasi NHL-uransa maalitilin toisessa ottelussaan. Bedard viimeisteli vanhanaikaisella Chicago Blackhawksin ainoaksi jääneen maaliin 3-1 -tappiossa Boston Bruinsille.

Bedard paljasti ottelun lehdistötilaisuudessa, että hän hoki ohikiitävänä hetkenä vain yhtä asiaa mielessään ollessaan kiekon kanssa maalin takana.

– Muistan, kun olin verkon takana, niin hoin yhtä asiaa: älä sössi tätä!

– Ja sitten kun sen meni sisään, niin se oli yhtä iloa. Monet ihmiset maailmassa haaveilevat tästä. Olen erittäin onnekas ja kiitollinen saatuani tämän mahdollisuuden, Bedard jatkoi.

Bedard on nyt tilastoinut kahdessa ottelussa tehot 1+1. Siltä osin mailaa ei tarvitse enää puristaa. Blackhawksin päävalmentaja Luke Richardson on tietenkin myös huojentunut tilanteesta.

– Hän on yksi niistä kavereista, joilla on vaistot kohdallaan. Hän poimi kiekon haltuunsa, tiesi, että hänellä on aikaa ja tilaa. Hän teki sen kaiken nopeasti. Oli todella ilo katsella sitä ja nähdä hänen nauttivan siitä, Richardson kehui Bedardia.

Lue myös:SM-liigan ex-tähti valmentajaksi NHL:ään – Jarmo Kekäläiseltä yllätysveto

Lue myös:Mieletön startti NHL-kauteen – tulikuuma Mikko Rantanen iski hirmutehot

https://twitter.com/CRoumeliotis/status/1712254318093435119

LUE MYÖS: Haastattelu: Valmentajavelho hehkuttaa Liigan finaalijoukkueita – ”Molemmilla uniikki tarina” (Siniviiva.fi)