Jääkiekon Mestiksen RoKi on vahvistanut rivejään. Seuran maalivahtiosastolle tulee Sami Suni.

23-vuotias Suni pelasi ensimmäiset Mestis-pelinsä jo kaudella 2016-17 Heinolan Peliitoissa. Tämän jälkeen hän on tullut tutuksi Peliittojen lisäksi pelatessaan KeuPa HT:n joukkueessa, mutta loukkaantumiset ovat olleet riesana viime vuosien aikana.

– Olen tosi innoissani ja motivoituneena tulossa Rovaniemelle huikeisiin puitteisiin ja huippuvalmennuksen alaisuuteen kehittymään. En malta odottaa, että pääsen pukemaan RoKin paidan päälleni. Pistetään Lappi Areena sekaisin ja koetaan sitä kuuluisaa Lapin hulluutta, Suni sanoi RoKin tiedotteella.

RoKin päävalmentaja Maso Lehtonen kertoi tietävänsä, mitä Sunilta voidaan odottaa.

– Sami on jo kokenut maalivahti Mestikseen. Loukkaantumiset ovat vaivanneet hänen uraansa, mutta työmoraali on aivan tinkimätön. Sami on urheilija, joka haluaa kilpailla ja kehittyä. Hän on jopa yllättävän normaali kaveri maalivahdiksi, sanoi luotsi RoKin verkkosivuilla.

Lue myös:Patrik Laine avasi sopimustilannettaan Ilta-Sanomille

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)