Liverpool on brittiraporttien mukaan luottavainen sen suhteen, että seura onnistuu hankkimaan Paris Saint-Germainin laitahyökkääjän Bradley Barcolan Arsenalin nenän edestä.
Barcola on noussut yhdeksi kesän halutuimmista hyökkääjistä, ja sekä Liverpoolin että Arsenalin on kerrottu seuraavan tarkasti ranskalaisen tilannetta.
PSG:n riveissä Barcola ei kuitenkaan saanut viime kaudella jatkuvasti suurta roolia, sillä Ousmane Dembélé ja Désiré Doué olivat hyökkäyksen hierarkiassa hänen edellään.
Samalla PSG:n on kerrottu tavoittelevan vielä uusia laitahyökkääjiä, kuten Yan Diomandea ja Maghnes Akliouchea. Mahdolliset hankinnat voisivat avata Barcolalle oven siirtyä muualle.
Arsenalin uskotaan pitävän 22-vuotiasta ranskalaista yhtenä tärkeimmistä vaihtoehdoistaan sen jälkeen, kun seura jäi ilman Morgan Rogersia. Englannin maajoukkuepelaaja siirtyi Aston Villasta Chelseaan 117 miljoonan punnan kaupassa.
Liverpool puolestaan etsii edelleen toista laitahyökkääjää kesän siirtomarkkinoilta hankittuaan jo Víctor Muñozin. Seura haluaa vahvistaa hyökkäystään ja rakentaa tulevaisuutta myös Mohamed Salahin jättämän aukon tukkeeksi.






























