Jääkiekon Liigan kurinpito ei tuominnut Kärppien maalivahti Patrik Rybaria pelikieltoon lauantain HIFK-ottelun tapahtumista.

>Rybar löi kilpikädellään ottelun kolmannessa erässä HIFK:n Jere Sallista.

Rybarille tuomittiin tilanteesta ulosajo ja seuranneesta ylivoimasta HIFK:n Teemu Turunen iski lopullisen niitin otteluun.

Päävideotuomari ei kuitenkaan asettanut tilannetta Liigan kurinpitodelegaation käsittelyyn.

Patrik Rybar on tällä hetkellä selkeä Kärppien ykkösmaalivahti, sillä Justus Annunen on tällä hetkellä loukkaantuneena. Rybarin pelikielto olisi pakottanut oululaiset etsimään korvaajaa.

HIFK voitti lauantain ottelun 4-1.

Ville Hirvonen

https://twitter.com/smliiga/status/1204005830196187137?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1204005830196187137&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.leijonat.com%2F2019%2F12%2F09%2Foikea-ratkaisu-karppien-maalivahti-selvisi-huitaisusta-ilman-pelikieltoa-katso-tilanne-tasta%2F

LUE MYÖS: ”Jos tuo on 19-vuotias, niin minä olen Elvis” – Ismo Lehkonen nosti esiin venäläisen jääkiekon synkän puolen (Siniviiva.fi)