Kovavireinen Kärpät on napannut Liigan 11 viimeisestä ottelustaan komeasti kymmenen voittoa.
Oululaisnippu haki keskiviikkona niukan 4-3 -voiton TPS:stä Turusta. Ottelun puhutuin tilanne tapahtui jäähyjen rikkomassa toisessa erässä.
Kärpille 2-0 -maalin avauserässä tehnyt Libor Sulak lensi isoista ovista ulos hänen taklattuaan Ruslan Ishakovia. Tuomarit tulkitsivat tilanteen siis päähän kohdistuneeksi taklaukseksi.
Kärppien valmentaja Lauri Mikkola ei puuttunut tähän yksittäiseen tilanteeseen ottelun lehdistötilaisuudessa, vaan puki toisen erän yleisilmeen sanoiksi tähän tyyliin:
– Fakta on se, että annettiin tuomareille tilaisuus viheltää jäähyjä. On tietenkin noita isoja rangaistuksia, joita tuossa tuli taas muutama. Tulkintajuttuja. Tietenkin myös tuomareillekin hankalia tilanteita pelin tiimellyksessä aina saada just se oikea tuomio niihin.
Kärpät vei ensimmäisen erän puhtaasti 3-0 -nimiinsä.
– Eka erä oli loistava. Oltiin heti valmiita. Toinen erä oli rikkonainen. Sattui ja tapahtui. Kolmas erä oli puurtamista. Olen kiitollinen joukkueelle uhrautuvasta alivoimapelaamisesta ja 5 vastaan 5 pelaamisesta, Mikkola kiitteli omiaan.





























