Kanadan tähtipuolustaja Alphonso Davies on jälleen pelikunnossa ja käytettävissä, kun Kanada kohtaa Etelä-Afrikan MM-kisojen neljännesvälierissä sunnuntaina.

Päävalmentaja Jesse Marsch vahvisti, että Bayern Münchenin laitapuolustaja on toipunut takareisivammastaan ja valmis palaamaan kentälle.

– Nyt kun Alphonso on terve ja valmis pelaamaan, se on valtava piristysruiske joukkueelle, Marsch sanoi.

Davies kärsi viime kuukausina useista takareisivammoista, minkä vuoksi hänen paluutaan ei haluttu kiirehtiä. Marsch myönsi myös aiemmin antaneensa ymmärtää vastustajille, että Davies olisi käytettävissä lohkovaiheessa, vaikka näin ei todellisuudessa ollut.

Kanadan kapteeni kertoi itsekin halunneensa pelata jo lohkovaiheen päätösottelussa Sveitsiä vastaan, mutta valmennus päätti odottaa.

– Halusin kentälle jokaisessa ottelussa. Ennen Sveitsi-peliä kysyin valmentajalta, voisinko pelata edes muutaman minuutin. Hän kuitenkin ajatteli terveyttäni pitkällä tähtäimellä, ja lopulta ymmärsin hänen päätöksensä, Davies sanoi.

Marsch ei vielä paljastanut, aloittaako Davies ottelun avauskokoonpanossa vai kuinka paljon peliaikaa hän saa.

LUE MYÖS: Suomalainen moukarinainen laittoi bilevaihteen silmään (UrheiluAreena.fi)