Liigassa neljäntenä oleva Pelicans vahvistaa puolustustaan. Viime kaudella lahtelaisten takalinjoilla luutinut Jordan Rowley vahvistaa joukkuetta loppukauden.
Pelicans on tehnyt loppukauden kattavan pelaajasopimuksen kanadalaispuolustaja Rowleyn kanssa. Viime kauden Lahdessa kiekkoillut 28-vuotias puolustaja on pelannut tällä kaudella EBEL-liigaa Kai Suikkasen valmentaman italialaisen Bolzanon riveissä. 24 ottelussa on syntynyt pisteet 1+4.
Viime kaudella Pelicans-paidassa Rowley saalisti 45 ottelussa pisteet 2+7, mutta tehopisteiden takia miestä ei Lahteen hankittu.
– Rowley on hyvä yleispuolustaja, joka tuo kokemusta, leveyttä ja varmuutta kokoonpanoomme. Mies osoitti jo viime kaudella, että pystyy pelaamaan sellaista kiekkoa kuin Lahdessa halutaan. Rowley sopii myös persoonana joukkueeseen erinomaisesti ja miehellä oli kova halu tulla tänne, urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen kommentoi seuransa sivuilla.
Rowley on jo saapunut Lahteen ja liittynyt joukkueen vahvuuteen. Hänet nähdään mahdollisesti kaukalossa jo tänään vierasottelussa HPK:ta vastaan, mikäli pelilupa saadaan kuntoon.
Lähde: Pelicans
































