New York Rangersin ja Kaapo Kakon vahvat suoritukset saivat jatkoa viime yönä, kun Rangers voitti Philadelphian. Kakko on joukkueen otteista mielissään.

Rangers on äitynyt kovaan iskuun, kun neljän peräkkäisen voiton lisäksi se on voittanut yhdeksästä edellisottelustaan kahdeksan. Joukkueen peliesitykset saavatkin Kakolta kiitosta.

– Tuntuu loistavalta. Mielestäni pelaamme loistavasti tällä hetkellä, Kakko totesi ottelun jälkeen.

Myös Kakon peli on tällä hetkellä hyvin uomissaan. Philadelphiaa vastaan nuorukainen saalisti kaksi syöttöpistettä ja hän on merkkauttanut nyt kahdeksan tehopistettä seitsemään edellispeliin.

Kakko oli vahvasti mukana myös ottelun komeimmassa maalissa, joka syntyi hienon syöttökuvion päätteeksi. Nopean tilanteenvaihdon jälkeen kiekko liikkui Rangers-pelaajien välillä ja Kakko tarjoili Chris Kreiderille paikan maalintekoon.

– Se tapahtui nopeasti. Näin hänet ja antoi minulle juuri aiemmin syötön, mutten tehnyt siitä maalia. Syötin hänelle takaisin, Kakko kuvaili.

https://twitter.com/NYRangers/status/1466213562163113992

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)