JYP isännöi lauantaina Turun Palloseuraa jääkiekon SM-liigan ottelussa.
JYP tavoittelee tiukasti paikkaa kymmenen parhaan joukossa. TPS on yksi kovista kilpakumppaneista tuossa taistossa.
Jyväskyläläisten valmennukseen kuuluva Juha-Pekka Haataja kertoi seuran verkkosivuilla, että heillä on selvä käsitys tämän hetken parannuskohteista.
– Olemme harjoitelleet puhtaasti puolustamista, jotta saisimme jäähymääriä pienemmiksi. Haluamme myös pysyä kiekossa, mitä kautta haluamme saada enemmän ylivoimia. Loppukautta kohden maalimäärät pienenevät, jolloin erikoistilanteiden rooli korostuu, Haataja näki seuran ennakossa.
– Heillä (TPS) on kamppailuvoimaa ja pelin sisällä saattaa tulla vaikka ja mitä. Emme saa turhautua heihin, emmekä omaan pelaamiseemme. He ovat kurinalaisia ja päästäneet vähän maaleja, Haataja summaa.
Lue myös:Teemu Pulkkinen maistoi Venäjällä tappiota 843 katsojan edessä































