Jääkiekon SM-liigan runkosarjan voittanut Lukko ja HIFK ovat vyöryneet vakuuttavalla tavalla välieriin. Lukko ja HIFK hoitivat molemmat puolieräsarjansa tyylipuhtaasti otteluvoitoin 3-0. Lukko lähetti Ilveksen ja HIFK puolestaan Kärpät tylyllä tavalla kesälomille.
Lukko kävi kaatamassa Ilveksen Tampereella pelatussa kolmannessa kohtaamisessa 5-2 (2-0, 2-2, 1-0).
HIFK puolestaan kesytti Kärpät lopullisesti Oulussa pelatussa ottelussa vastaavin 5-2 (3-1, 0-0, 1-1) -numeroin.
TPS ja Pelicans, sekä KalPa ja Tappara jatkavat puolivälieräsarjojaan perjantaina. TPS ja Tapara johtavat otteluvoitoin 2-1. TPS kukisti Pelicansin torstaina Lahdessa 3-2 ja Tappara KalPan Kuopiossa 2-1.
IFK järjesti Kärpille shokkihoitoa Oulussa. IFK johti ottelua jo 2-0, kun sitä oli pelattu vajaat kymmenen minuuttia.
Kärpät teki karmean virheen päädyssä, menetti kiekon ja Alex Broadhurts tarjoili tekopaikan Sebastian Dykille, joka tykitti kiekon sielunsa kyllyydestä Justus Annusen selän taakse.
Kärppien niskaan ropisi lisää jääkylmää vettä ajassa 9.54: jälleen karmea kiekonmenetys vuorostaan keskialueella ja Dyk lähetti Anton Lundellin läpiajoon. Lundell viimeisteli uransa ensimmäisen pudotuspelimaalin todella kylmähermoisesti: 2-0.
Kärppien Libor Sulak kuittasi aiemman virheensä ajassa 14.35 ja kavensi ottelun 2-1:hteen.
IFK:n kuitti tuli kuitenkin nopeasti, kun Miro Väänänen siirsi vieraat uudelleen kahden maalin johtoon ajassa 16.01.
HIFK iski käytännössä lopullisen niitin Kärppien arkkuun, kun ottelua oli pelaamatta reilut kuusi minuuttia. Ja komeasti iskikin, kun Joonas Lyytinen pääsi pommittamaan suoraan syötöstä ja sielunsa kyllyydestä ylivoimalla: 3-1.
Radek Kablicek teki Kärppien kauden viimeiseksi jääneen maaliin ajassa 57.13. IFK:n Juho Keränen viimeisteli puolestaan loppunumerot, kun ottelua oli jäljellä 54 sekuntia.
Ilves oli sekin alusta lähtien enemmän kuin helisemässä Lukon kanssa. Lukko johti ottelua 2-0 vajaan yhdeksän minuutin jälkeen. Lukon maaleista vastasivat Eetu Koivistoinen ja Aleksi Saarela.
Ilves tuli kuitenkin toiseen hurja ilme kasvoillaan.
Kotijoukkue iski kaksi maalia vain 50 sekunnin sisään ja tasoitti ottelun 2-2 -numeroihin.
Ilveksen avausmaali oli ajassa 21.23 Matias Maccellin käsialaa ja kaimapoika Myttynen yllätti Lukon maalivahti Lassi Lehtisen heti perään.
Ja sen jälkeen iski Lukko – lähes vastaavalla pikatulella.
Pavol Skalicky järjesti raumalaisnipun uudelleen johtoon ylivoimalla ajassa 24.35. Kristian Pospisil yllätti Ilveksen maalivahti Eetu Mäkiniemen vuorostaan ajassa 25.55: 4-2.
Pospisil sinetöi voiton illan toisella osumallaan, kun ottelua oli pelaamatta vajaat kaksi minuuttia.
KalPan ja Tapparan väännön toisessa erässä nähtiin ikävä törkytemppu.
KalPa-hyökkääjä Juuso Könönen meni ja tarjoili poikittaista mailaa Tapparan tähtikaartiin lukeutuvan Charles Bertrandin naamaan ajassa 27.48.
Tuomarit tarkistivat tilanteen videolta ja ratkaisu oli selvä: Könöselle 5+20 minuuttia pään tai niskan alueella kohdistuneesta taklauksesta.
Tappara johti ottelua toisen erän jälkeen 1-0. Maali syntyi ajassa 14.11 ja se oli ylivoimalla Maksim Matushkinin käsialaa.
KalPa nousi tasoihin Tommi Jokisen viimeistelemällä maalilla, kun kolmatta erää oli pelattu reilut kaksi minuuttia.
Tapparan sankarin viitan kietaisi harteilleen Jukka Peltola vain vajaat kolme minuuttia myöhemmin: 2-1.
Liigan puolivälierien 3. ottelut:
Ilves-Lukko 2-5. Lukko välieriin voitoin 3-0.
KalPa-Tappara 0-1. Tappara johtaa voitoin 2-1.
Kärpät-HIFK 1-4. HIFK välieriin voitoin 3-0.
Pelicans-TPS 2-3. TPS johtaa voitoin 2-1.
































