Jalkapallon Mestarien liigassa kohtasivat keskiviikkona kaksi keskinkertaisuutta, kun Atletico Madrid isännöi ensimmäisessä neljännesvälierässä Manchester Unitedia Wanda Metropolitanolla.
Man United ei saanut ottelussa juurikaan mitään aikaiseksi, mutta silti ottelu päättyi 1-1-tasapeliin.
Atletico aloitti ottelun hurjasti. Vain reilut kuusi minuuttia oli pelattuna, kun kotijoukkue huudatti Wanda Metropolitanoa.
Renan Lodi lähetti kulmapotkun jälkitilanteesta hyvän keskityksen boksiin ja Joao Felix puski pallon upeasti ilmasta tolpan kautta verkkoon.
Avausjakso oli täysin Atletin, mutta enempää maaleja se ei onnistunut tekemään. Ylärimassa se toki kerran kävi.
Toisella jaksolla Atletico oli vaisumpi kuin avausjaksolla ja tämä tarjosi ManU:lle mahdollisuuden nousta peliin mukaan.
Näin ei aluksi näyttänyt käyvän, mutta lopulta pelin 80. minuutilla ManU sai yhden harvoista paikoistaan. Bruno Fernandes lähetti pystyavauksen ja vasta 19-vuotias ruotsalainen Anthony Elanga karkasi linjasta läpi ja sijoitti pallon Jan Oblakin ohi.
Näin ollen kaikki jäi vielä täysin auki kolmen viikon päästä pelattavaan toiseen osaotteluun. Jatkoon menijää on vaikea ennustaa, sillä molemmat joukkueet jättivät itsestään hyvin vaisun kuvan.
Illan toisessa ottelussa Benfican ja Ajaxin välillä päädyttiin niin ikään tasapeliin, kun peli päättyi 2-2-lukemiin. Ajax oli vahvempi, mutta myös tässä parissa kaikki jäivät vielä auki.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Manchester United reagoi Ukraina-kriisiin – venäläisten kyyti ei enää kelvannut






























