Vaasan Sport ilmoitti torstaina, että sen joukkueesta on löydetty koronatartuntoja.
Tämän vuoksi Sport siirtää otteluitaan. JYP on myös koronan kourissa, mutta sille ei annettu mahdollisuutta siirtää otteluitaan.
JYPin eriarvoinen kohtelu kuohuttaa ymmärrettävästi Jyväskylässä. JYPin urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen latasi suoraa tekstiä asian tiimoilta Twitterissä.
– 17 x liiga- ja juniorisopimuspelaajaa, sekä 1 x U20 pelaaja sivussa positiivisen koronatestin takia. 2 x positiivista tapausta tältä aamulta. Liigan vastaus pyyntöömme siirtää ottelut tältä viikolta: ”Haalikaa pelaajat jostakin, ottelusiirroille ei perusteita.” Ok, Viitanen latasi.
SM-liigan touhu koronan kanssa on herättänyt viime aikoina paljon keskustelua. Useissa joukkueissa on ollut tartuntoja. Osalle seuroista on annettu lupa siirtää otteluita, osalle ei.





























