Netflixin suositusta F1-dokumenttisarjastaDrive to surviveon julkaistu uusi kausi. Sarjan yhdessä jaksossa seurataan Haas-tallia ja sen venäläiskuljettaja Nikita Mazepinia.
Mazepin ajoi vielä viime kaudella Haasilla isänsä Dimitrin rahoituksella. Oligarkki maksoi viulut ja toivoi pojastaan F1-kuskia.
Mazepinista ei sellaista tullut. Venäläinen oli läpi kauden surkea ja dokumentissa selviää, että Nikitan ja hänen isänsä mielestä syy heikkoihin esityksiin löytyi autosta, eikä suinkaan ratin takaa.
Dokumentissa nähdään, kuinka tyytymätön Dimitri Mazepin uhkailee suoraan Haas-tallin henkilökuntaa varikolla.
– Jos se ei muutu, niin minä lähetän virallisen kirjeen, missä ilmoitan rahoituksen ja kisaamisen lopettamisesta, Mazepin sanoo, eikä näytä huomaavan kameroita.
– Se olisi tietysti taloudellisesti iso ongelma. He sitten päättävät mitä tehdään, Mazepin jatkaa.
Dimitri Mazepin tekee selväksi, että hänen pojalleen on annettu liian huono auto. Venäläiset ovat tulleet siihen tulokseen, että Mick Schumacherille on annettu nopeampi auto, sillä muuten selvää eroa tallikavereiden välillä ei voi selittää.
– Koska me emme jatka tätä ”Kokeillaan tätä ja yritetään”. Olemme jo kokeilleet sitä ja jos me poistamme Uralkalin, niin kisaaminen loppuu. Sitten vaihdetaan autoja, Mazepin sanoo dokumentissa.
Mazepinin otteet hieman kohenivat loppukaudesta ja Haas-talli ilmoitti jatkavansa samalla kuljettajakaksikolla myös kaudella 2022. Sitten Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja Haas-talli irtisanoi Nikitan ja myös jättimäisenä rahoittajana toimineen Uralkalin. Venäläisiltä on kuultu tämän jälkeen varsin katkeraa tilitystä julkisuudessa.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Uho päällä Moskovassa – Nikita Mazepin lähetti ”terveiset” myös ex-tallikaverilleen































