Yhdysvallat jatkoi jalkapallon MM-kisoissa hyviä esityksiään pelattuaan Englantia vastaan maalittoman tasapeli. Voittokin oli lähellä, kun Chelseassa seuratasolla pelaava Yhdysvaltain Christian Pulisic sai pallon tolppaan.

– Oli tasaisen hyvä esitys joukkueelta. Pystyimme dominoimaan ja loimme hienoja paikkoja. Emme voittaneet peliä, mutta tasuri oli kelpo tulos, kommentoi Pulisic varsin tyytyväisenä.

Pulisic korosti, että USA:n joukkue todellakin luotti itseensä ja se näkyi.

– Olimme joukkue tuolla. Pelasimme luottavaisesti ja taistelimme kovasti. Toivottavasti monet kotona peliä katsoneet olivat ylpeitä meistä.

Englannin fanit buuasivat joukkueelleen pelin päätyttyä. Pulisic oli siitä iloinen.

– Se oli positiivinen merkki. Meiltä oli hyvä esitys. Kontrolloimme ja loimme peliä heidän alueellaan. Olimme altavastaajia, mutta laitoimme heidät koville, hän sanoi.

Yhdysvallat on pelannut tasan Walesia ja Englantia vastaan. Seuraava vastustaja joukkueella on Iran, joka amerikkalaisten on pakko voittaa.

– Joukkue on käynyt läpi pitkän matkan. Hieno tunne jatkuu viimeiseen otteluumme, joka on pakko voittaa. Olemme lähellä sitä, missä haluamme olla, Pulisic sanoi seuraavasta pelistä.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Jalkapallon MM-kisat lauantaina: kaksi todellista herkkupalaa luvassa!

LUE MYÖS: Brasilian tähtihyökkääjä huhumyrskyn ytimessä – mitä tämä tarkoittaa Arsenalin kannalta? (FutisUutiset.fi)