Video: Sportivo TV

Huuhkajien keskikenttäpelaaja Leo Walta vaihtaa seuraa. Hän siirtyy lainalle MLS-seura Los Angeles FC:n joukkueeseen.

Walta siirtyi talvella Englannin Championshipissä pelaavaan Swanseaan ruotsalaisseura Siriukseen. Alun perin kyseessä oli loppukauden kestävä laina, joka tuli pysyväksi siirroksi tänä kesänä.

Tiettävästi Swansea maksoi pelaajasta 3,5 miljoonaa euroa. Hän teki heinäkuussa Swansean kanssa kolmen vuoden sopimuksen.

Walta pääsi loppukaudesta pelaamaan kymmenessä ottelussa ja teki niissä yhden maalin. Tällä kaudella vastuuta ei kuitenkaan ole luvassa, sillä kauden kolmessa ensimmäisessä ottelussa peliaikaa on kertynyt ainoastaan kuusi minuuttia.

Ruotsalaistietojen mukaan Walta olisi siirtymässä Los Angelesiin loppukauden lainalla, jossa on osto-optio lainapestin jälkeen.

Los Angelesissa Walta pääsee todellisten tähtipelaajien rinnalle, sillä joukkueessa pelaavat myös Son Heung-min sekä Hugo Lloris. Los Angeles FC on tällä hetkellä läntisessä konferenssissa kolmantena.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)