Seattle Kraken aloitti kolmannen kautensa NHL:ssä. Nyt seura on kiinnittänyt päävalmentajansaDave Hakstolinuseiksi lisäkausiksi. Hakstol jatkaa Krakenissa aina kauden 2025-26 loppuun saakka.
Seattle Kraken ei päässyt NHL:n pudotuspeleihin avauskaudellaan, mutta viime kaudella Kraken paransi selvästi ja eteni aina pudotuspelien toiselle kierrokselle saakka, jossa se tippui Dallas Starsille voitoin 3-4.
Dave Hakstolon toiminut Krakenin päävalmentajana koko sen NHL-taipaleen ajan. Nyt Krakenin seurajohto on päättänyt palkita Hakstolin hienosta työstä uudella jatkosopimuksella.
– Uskomme, että olemme menossa oikeaan suuntaan Dave päävalmentajanamme ja oli tärkeää osoittaa tämä luottamus tämän jatkosopimuksen myötä. Dave ja hänen henkilökuntansa ovat tehneet hienoa työtä luodakseen tiiviin, ryhmälähtöisen ajattelutavan pukuhuoneeseemme, ja heidän työetiikkansa auttaa luomaan tiimillemme sävyn.
– Dave auttoi ohjaamaan tätä joukkuetta 40 pisteen parannukseen ja oli Jack Adams Trophy -finalisti vuoden valmentaja -ehdokkaana. Tämä tunnustus on ansaittu,Ron Francis, Seattle Krakenin toimitusjohtaja, kertoo.
Myös Hakstol on onnessaan jatkostaan.
– Henkilökuntana olemme ylpeitä heijastuksesta (minkä ryhmämme teki) sen suhteen, kuinka täysillä mukana kaverimme olivat. Se oli hieno ryhmä työskennellä. Pystyimme löytämään uskoa ja rytmiä läpi vuoden, ja mielestäni kaikkien pitäisi pystyä nauttimaan siitä vähän.
Lue myös:Kova päätös: iso lajiliitto päästää venäläiset urheilijat takaisin kisoihin
































