Ilves voitti toisena keväänä putkeen SM-pronssia, kun se kaatoi torstaina pelatussa SM-liigan pronssiottelussa HIFK:n 3-2.

Ottelu oli samallaPetri Kontiolanammattilaisuran viimeinen. Konna sai päättää uransa mitali kaulassa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Kiva on lopettaa voittoon. Sillä tavalla hyvä fiilis. Ihan hyvä meininki, Kontiola sanoiC Morelle.

Tunteet eivät olleet nousseet vielä pintaan. Ehkä ne tulevat myöhemmin.

– Ei ole vielä tullut. Katsotaan sitten, kun pakataan kamat tossa ja hypätään autoon, että onko se viimeinen kerta, kun tästä lähdetään. Oli kivat pari vuotta, Kontiola sanoi viitaten aikaansa Ilveksessä.

Pronssimatsi oli tasainen peli, jonka molemmat joukkueet pelasivat tosissaan.

– Oli joo tiukka matsi. Kova yritys oli molemmilla ja halu on aina lopettaa voittoon. Se näkyi kyllä molempien pelaamisessa ja kauhea oli yritys. Onneksi saatiin se voitto sieltä kaivettua, Konna analysoi.

Lue myös: Ilves voitti pronssia kuumassa pelissä – HIFK:n kirous ei murtunut

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)