Kotimaan Liiga-jäille paluuta havitteleva Helsingin Jokerit on ollut viime viikot vilkkaan mediauutisoinnin kohteena. Seuran omistajaportaasta vetäytyvä kiekkolegenda Jari Kurri kommentoi tilannetta Helsingin Sanomille. Hänen vetäytymispäätöksensä ehti kypsyä jo ennen kesää.

Vuonna 2014 KHL-liigaan siirtyneen seuran historiassa tapahtui käänne helmikuussa, kun edelleen jatkuva Ukrainan sota käynnistyi. Sen myötä Jokerit jäi pois KHL:stä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Samalla taustalla alkoivat neuvottelut helsinkiläisseuran paluusta kotimaan kaukaloihin. Sen edellytyksenä ovat asioiden selvittäminen taustaryhmän, rahoituksen ja liigalisenssin suhteen.

Jokerit tiedotti keskiviikkona, ettei Jari Kurri ole mukana taustayhtiössä, joka pyrkii tuomaan Jokerit takaisin kotimaan jäille. Kurrin omien sanojen mukaan hyökkäävä kirjoittelu häntä kohtaan kasvoi jo kuukausia sitten siihen pisteeseen, että se aiheutti haittaa myös hänen perheelleen. Silloin Kurri päätti vetäytyä Jokereista.

– Olen ihan tarpeeksi saanut kärsiä tässä. Ajattelin, että on parempi jäädä sivuun ja alkaa työstää uutta tulevaisuutta, Kurri sanoi.

Vaikka perheen kokemat harmi oli Kurrin mukaan suurin syy vetäytymiselle Jokereiden omistajaportaasta, hän kertoi tunteneensa kirjoittelun myös omissa nahoissaan.

– Olen itsekin joutunut koville. Sitä ei ole kieltäminen, kun on ollut kauhea ajojahti päällä koko ajan. Onko se reilua, jokainen voi tehdä oman mielipiteen siitä. Mä en tunne, että se olisi ihan reilua, Kurri sanoi HS:lle.

Helsingin Jokerit Ry kertoi keskiviikon tiedotteessa antavansa lisätietoa uudesta omistajapohjasta, kun neuvottelut etenevät. Vahvimmin seuran johtoportaaseen on tuotu Joel Harkimoa taustajoukkoineen. HS ehti aiemmin kertoa hänen ostaneen Jokerit. Kurri ei kommentoinut enempää Jokereiden tilannetta ja vetosi lehden haastattelussa salassapitovelvollisuuteen.

Lue myös:

HS: Joel Harkimo kertoi ostaneensa Jokerit – yhtä asiaa hän ei paljastanut

Lue myös:

Jokereiden faniryhmät vetoavat: ”Jokerikannattajat ympäri Suomea ansaitsevat kuulla”

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)