Ferrarin Carlos Sainz voitti sunnuntaina Britannian GP:n. Tallin toiminta ei kuitenkaan kerännyt vain kehuja.

Kun turva-auto tuli kisan loppupuolella radalle, otti Ferrari varikolle Carlos Sainzin, mutta ei Charles Leclerciä. Monacolainen tippui kärkipaikalta neljänneksi kuluneilla kovilla kumeillaan.

Leclerc on Ferrarin kuskeista paremmissa asemissa MM-taiston suhteen. Italialaislehdet ihmettelivätkin, mitä varikkomuurilla oikein touhuttiin.

– Asiaa voi selitellä miten vain, mutta mielestämme kyseessä oli vakava virhe. Ei ole loogista, että Leclerc uhrataan, kun hän on lähempänä (Max) Verstappenia MM-taistossa, hämmästeli Corriere dello Sport.

– Päätös jättää Leclerc radalle kovilla renkailla oli hämmentävä. Monacolainen oli voimaton, kun muilla kuskeilla oli pehmeät renkaat. Sen vuoksi häneltä meni mahdollisuus saada paljon pisteitä verrattuna Verstappeniin, linjasi Gazzetta dello Sport.

Lue myös:Kohulausunnon tehnyt Lewis Hamilton veti sanojaan takaisin

LUE MYÖS: Urheilucast: Patrik Laine vetäytyi viime hetkellä Ylen ohjelmaformaatista (Atleetti.fi)