Joensuun Kataja kohtaa tänään koripallon FIBA Europe Cupin viimeisellä jatkolohkokierroksella hollantilaisen ZZ Leiden.

Vielä viime viikolla näytti siltä, että Katajan europelit päättyvät keskiviikon kotiotteluun, mutta tilanteeseen on tullut yllättävä muutos: Mestarien liigasta ei löytynyt kahdeksaa halukasta joukkuetta, jotka olisivat täyttäneet Europe Cupin pudotuspelikiintiön, miksi loput pudotuspelijoukkueet otetaan Europe Cupin lohkokolmosten joukosta.

Kataja nousee kolmanneksi, mikäli se voittaa tänään ZZ Leidenin. Voitto ei kuitenkaan takaa jatkopaikkaa, sillä Mestarien liigan päätöskierroksen tulokset ratkaisevat, kuinka monta paikkaa kiintiöstä vapautuu. Paikkoja on tuloksista riippumatta tarjolla vähintään kolme ja enintään seitsemän.

Mikäli Kataja häviää hollantilaisvierailleen, tulevat suomalaisjoukkueen Europe Cup -pelit varmuudella päätökseen tämän kauden osalta.

Lähde: https://www.basket.fi/basket/uutiset/kataja-basketilla-on-sittenkin-viela-sauma-fiba-europe-cupin-pudotuspeleihin/

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)