Supertähti LeBron James kärsi uransa suurinumeroisimman tappion koripallon NBA-liigassa tiistaina. Jamesin Los Angeles Lakersi hävisi Indiana Pacersille vieraissa 94-136.
Indiana uppotti kamppailussa 19 kolmosta. Lakers osui kaaren takaa vain neljä kertaa.
– Voimme keksiä miljoona tekosyytä: matkustaminen, enmsimmäinen ottelu pitkän lennon jälkeen, siirtohuhut, kaikkea muuta. Mutta meidän täytyy olla parempia. Ja me tulemme olemaan, Lakersin päävalmentaja Luke Walton lupasi LA Daily News -lehden mukaan.
NBA:n pelaajasiirtojen takaraja on torstaina. Lakersin on huhuttu tavoittelevan Anthony Davisia New Orleans Pelicansista. Davis haluaa pois New Orleansista.
– Tämän (siirtohuhujen) täytyy olla rankkaa varsinkin nuorille pelaajillemme. He eivät ole käyneet tätä läpi ja he kuulevat siitä joka päivä. Pahinta tällä hetkellä on käyttää sosiaalista mediaa. Ja tiedän, että kaikki nuoret jätkät rakastavat sosiaalista mediaa. Se ei auta, James sanoi Lakersin verkkosivuilla.
James oli pelannut vain kerran viimeisessä 18 ottelussa nivusvamman takia. Hän kirjautti tililleen 18 pistettä, yhdeksän syöttöä, seitsemän levypalloa ja kuusi menetystä. JaVale McGee pussitti Lakersille 16 pistettä.
Neljä kolmosta upottanut Bojan Bogdanovic teki Indianalle 24 pistettä. Myles Turner pussitti 22 pistettä.
Lakers (27 voittoa-27 tappiota) majailee Läntisen konferenssin playoff-viivan alapuolella sijalla 10. Pacers (35-19) on idän puolella neljäntenä.
NBA tiistaina 05.02.2019:
Charlotte – LA Clippers115-117
Cleveland – Boston96-103
Indiana – LA Lakers136-94
New York – Detroit92-105
Philadelphia – Toronto107-119
Memphis – Minnesota108-106
Oklahoma City – Orlando132-122
Portland – Miami108-118

































