Ursula Wikströmin 67 (-5) lyönnin kierros Guadalminan kentällä nosti hänet mukaan Andalucia Costa del Sol Openin kärkikahinoihin. Perjantain kierrokselleen sijalta 25 startannut Wikström upotti kierroksellaan viiden birdien lisäksi myös yhden eaglen. Sen Unski viimeisteli väylällä 14, jossa hänen spoonilla lyöty kakkoslyöntinsä päätyi 2,5 metrin päähän reiästä. Unski on pelannut nyt kyseisen par 5 väylän yhteensä kolme alle parin, sillä torstain avauskierroksella samaiselle väylälle merkittiin neljä lyöntiä. Wikström on nyt kokonaistilanteessa -7 (137) jolla hän jakaa kuudetta sijaa. Perjantain tilastot kertovat vantaalaisen osuneen avauksillaan väylille kahdeksan kertaa ja lähestymislyönneillään viheriöille 13 kertaa. Putteja kirjattiin 28.

– Tänään oli helppoa peliä. Olen yrittänyt nyt olla putterin kanssa rohkeampi ja homma viheriöllä toimii nyt jo paremmin, myhäili Wikström kierroksensa jälkeen.

Nyt käynnissä oleva kilpailu on Wikströmille tämän vuoden Euroopan kiertueella vasta kuudes. Paras sijoitus on heinäkuulta Thaimaasta jossa Ursula jakoi sijaa 41.

Kotimaassa on peli sen sijaan kulkenut mallikkaasti. Kolmetoistavuotisen ammattilaisuran ensimmäinen voitto tuli kesäkuussa Vihdin Hill Side Golfissa pelatussa Let Access Seriesin osakilpailussa. Viikko sitten Wikström oli ykkönen Vuosaaressa pelatussa Finnish Tourin finaalissa. Varsinaisessa yhteissarjan kilpailussa kymmenen alle parin pelannut Wikström kukisti uusinnassa Peter Erofejeffin.

Kilpailun puolivälissä kärkipaikalla golfaa Englannin Georgia Hall tuloksellaan -12. Lyönnin päässä toista sijaa jakaa espanjalaiskaksikko Azahara Munoz ja Carlota Ciganda

Seitsemästä kilpailun suomalaisesta viikonlopun kierroksille selvisivät myös tuloksella -2 sijaa 27 jakavat Sanna Nuutinen ja Krista Bakker sekä sijalla T37 golfaava Elina Nummenpää. Oona Vartiaisen ja Noora Tammisen pelit päättyivät aurinkorannikolla kahteen kierrokseen. Tilanteessa +2 olevan Minea Blomqvist-Kakon kierros on vielä kesken, mutta hänelläkin on ennustettuun karsintarajaan (par) matkaa kaksi lyöntiä.

Lähde: Tiedote

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)