Therese Johaug sai nimiinsä Pekingin olympialaisten ensimmäisen olympiakullan. Hän voitti lauantaina hiihdon naisten yhdistelmäkilpailun.

Brittilehti Guardian ei turhaan miellyttänyt norjalaisia, kun se kertoi Johaugin voitosta. ”Beijing 2022’s first gold medal won by convicted doper Therese Johaug”, kirjoitti lehti eli ”Pekingin olympialaisten ensimmäisen kullan voitti dopinginkäytöstä tuomittu Therese Johaug”.

Asia puhutti sunnuntaina, kun Norjan sprinttihiihtäjät esiintyivät lehdistötilaisuudessa. Maiken Caspersen Falla sanoi sanottavansa.

– Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että on epäreilua, että se nähdään normaalina dopingtuomiona. Ei meidän tarvitse mennä yksityiskohtiin, mutta kun asioita katsoo tarkemmin, niin oli se epäreilua. Mutta Therese käsittelee asian hyvin, kommentoi Falla Expressenin mukaan.

Tiril Udnes Weng oli samoilla linjoilla.

– Ei tämä yllätä, koska aina joku haluaa tarttua tähän asiaan. Mutta mielestäni pitäisi keskittyä hänen saavutukseensa, koska tuo tapahtui vuosia sitten. Olemme mielestäni unohtaneet sen, näki nainen.

Lue myös:Iivo Niskanen tiesi mitalisaumansa – ”Ei tätä olisi ollut järkeä hiihtää, jos ei”