Kansainvälinen beach volley -kausi käynnistyy huipputasolla suomalaisittain tällä viikolla. Suomesta on kaksi paria mukana Meksikon La Pazissa pelattavassa Challenge- tason turnauksessa. Samalla käynnistyy myös taistelu Pariisin olympialaisten kisapaikasta rankingpisteiden keräämisellä.

Niina Ahtiainen ja Taru Lahti-Liukkonen pääsevät suoraan pääsarjaan ja karsinnoista sinne hamuavat Sara Sinisalo ja Anniina Parkkinen. Edessä on pitkä kiertue Keski- ja Etelä-Amerikassa.

– Molempien joukkueiden kohdalla on tavoitteena saavuttaa suora kisapaikka rankingin kautta. Olympiarankingiin lasketaan kaikki 2023 turnaukset sekä 2024 turnaukset kesäkuulle. Tässä välissä onnistumista vaaditaan 12 turnauksessa. Pelata pitää siis paljon jotta tavoite Olympiapaikasta voi toteutua. Samaan aikaan kerätään pisteitä myös MM-kisoihin joiden ranking sulkeutuu elokuussa, valmentaja Toni Vahela kommentoi Lentopalloliiton tiedotteessa.

MM-kilpailut pelataan Meksikon Tiaxalassa lokakuussa. EM-kisat ovat vuorossa jo elokuun alussa Itävallan Wienissä.

La Pazin karsinnat pelataan torstaina ja pääsarja käynnistyy perjantaina.

Ahtiainen/Lahti-Liukkonen on sijoitettu turnauksessa yhdeksänneksi ja 16 suoran pääsarjajoukkueen seuraan karsinnoista hakevista pareista Sinisalo/Parkkinen omaavat yhdeksänneksi suurimmat rankingpisteet.

Turnauksen kärkisijoitettuja ovat yhdysvaltalaisparit Sara Hughes/Kelly Cheng ja Kristen Nuss/Taryn Kloth sekä saksalaiset Julia Sude/Isabel Schneider.

– Ennen kauden ensimmäistä turnausta fiilikset ovat aina odottavat. Valmistautuminen kauteen on sujunut hyvin joten samalla voidaan olla myös luottavaisia. Ansun ja Saran ensisijainen tehtävä on hoitaa pääsarjapaikka hyvätasoisesta karsinnasta. Pääsarjan joukkueet ovat myös laadukkaita joten ilmaisia pisteitä ei ole luvassa. Tarun ja Niinan kanssa halutaan kuitenkin tähdätä viiden kärkeen, Vahela toteaa.

Ensi viikolla Meksikossa on ohjelmassa korkeimman tason Elite 16 -turnaus Tepicissä, jossa Ahtiainen ja Lahti-Liukkonen ovat mukana karsinnassa.

Parin tie jatkuu 6.-9.4. ja 13.-16.4. pelattaviin Itapeman ja Saquareman Challenge-kisoihin, sekä 26.-30.4. pelattavaan Uberlandian Elite16-kisaan Brasiliaan.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote

Lue myös:Lauri Markkanen mätti huippupisteet – synkkä loppu ottelulle

Lue myös:Lauri Markkanen palasi järkyttävän iltansa tapahtumiin: ”Se oli aika naurettavaa”