Miesten tenniskauden huipentavan ATP-finaaliturnauksen loppuottelussa kohtaavat maailmanlistan vitonen ja kutonen. Itävallan Dominic Thiem ja Kreikan Stefanos Tsitsipas hoitivat välieräottelunsa menestyksekkäästi lauantaina Lontoossa.
Maailmanlistalla viidentenä oleva Thiem kukisti Saksan Alexander Zverevin 7-5, 6-3. Zverev puolusti ATP-finaaliturnauksen mestaruutta.
– Iso unelma toteutui. Tämä on yksi kauden parhaista ja arvostetuimmista turnauksista ja saan tilaisuuden pelata loppuottelussa. Tämä on epätodellista, Thiem iloitsi ATP-kiertueen verkkosivuilla.
Tsitsipas löi Sveitsin Roger Federerin 6-3, 6-4.
– Tämä on hieno hetki paitsi minulle, niin myös maalleni ja tiimilleni. Olen ylpeä itsestäni. En sortunt paineen alla, Tsitsipas hehkutti.
Thiem pääsi tänä vuonna ensimmäisen kerran jatkoon lohkovaiheesta ATP-finaaliturnauksessa. Tsitsipas esiintyy ensimmäistä kertaa ATP-finaaliturnauksessa.
Loppuottelu pelataan sunnuntaina.































