Loppukesällä Italian Predazzon tulevista olympiamäistä hypättiin kesä-GP:n kisat.
Uusien pukusääntöjen takia kyseisistä kilpailuista tuli kauhukisat. Mäistä tuli varsinkin naisille alastulojen takia liian vaarallisia tiukempien pukujen takia ja useampi valitettava loukkaantuminen nähtiin.
Monilla hyppääjillä oli tuuria mukana, että vammoitta selvisi. Kansainvälinen hiihtoliitto FIS päättikin tehdä naisten pukuihin heti uusia sääntömuutoksia.
– En ole päässyt testaamaan uusia mittoja, mutta yleensä se ei huononna pukua, jos siihen tulee vähän lisää senttejä. Tuolla Predazzossa näki hyvin, että puvut taisivat olla pikkaisen liian pieniä. Totta kai on hyvä, että huijaamisen määrää minimoidaan, mutta toisaalta sitten mentiin ehkä vähän liian tiukaksi, kommentoi yhdistetyn kisoista paremmin tunnettu suurlupaus Minja Korhonen Sportivo TV:lle.
Korhosen mukaan pukusääntöjen välitön uudistus tuli tarpeeseen.
– Mun mielestäni on hyvä muutos, että saadaan puvut vähän isommaksi. Enkä usko, että liikaa haittaa tai hyötyä kenellekään tulee.
Predazzon mäet eivät lukeudu Korhosen suosikkeihin. Hän hyppää niistä kuitenkin mielellään, jos hänet valitaan olympialaisiin mäkihyppyyn. Naisten yhdistettyä kun ei ole hyväksytty vielä olympiakisoihin.
– Täytyy sanoa, ettei ne mäet ihan omat lempparit ole. Toivottavasti talvella, kun lunta tulee, niin sitä profiilia pystytään pikkaisen muuttamaan ja varmasti tuolla puku-uudistuksella saadaan niistä parempiprofiilisia. Toivon ainakin niin, mutta kausi näyttää.
Otto Palojärvi































