Pesäpallon kurinpitopäällikkö Kimmo Suominen on antanut ratkaisunsa koskien ikävää pelitilannetta naisten superpesisottelussa Raumalla perjantaina.

Tamperelaisen Manse PP:n Jatta Vuorisen maila osui lyöntitilanteessa Feran lukkariin Venla Tanhuaan, joka pystyi kuitenkin jatkamaan ottelua. Tilanne nousi otsikoihin ja herätti keskustelua.

– Tutkittuani asiaa ja tapahtumasta toimitettuja videotallenteita ja kuvakaappauksia mikään ei käsitykseni mukaan puolla tulkintaa sen puolesta, että Vuorisen osuma olisi tahallinen taikka että Vuorisen olisi tullut toimia tilanteessa toisin. Erittäin valitettavaa on, että lyönti osui lukkariin, mutta kyseessä on ollut pelitilanne ja lyöjän näkökulmasta vahinko, kurinpitopäällikkö Suominen totesi päätöksessään.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)