Suomen naisten käsipallomaajoukkue valmistautuu marraskuun alun MM-karsintaan Itävaltaa vastaan kohtaamalla Ruotsin liigamaajoukkueen leirinsä päätteeksi kahdesti: torstaina 29.9. Karjaalla ja perjantaina 30.9. Siuntiossa.
Kyseessä ovat samalla naisten maajoukkueen ensimmäiset ottelut kotimaassa pitkään aikaan ja päävalmentaja Tomas Westerlund odottaa paitsi hyvää valmistautumista MM-karsinnan kannalta myös kovaa haastetta.
– Saamme nyt hyvän valmistautumisen ja vielä kotiyleisön edessä, kun kohtaamme Ruotsin liigamaajoukkueen kahdesti. Vastus on kova, kovempi kuin edellisissä otteluissa, Westerlund sanoo.
Westerlund muistuttaa myös siitä, että ”liigamaajoukkue” ei suoraan kuvaa vastustajaa.
– Heillä on mukana paljon pelaajia myös muista Pohjoismaista ja Saksasta. Käytännössä mukana ovat kaikki parhaat ruotsalaispelaajat, jotka eivät maajoukkueeseen tällä kertaa tulleet valituiksi.
Ottelu sekä Karjaalla että Siuntiossa alkaa kello 19.00.
Suomen joukkue:
Wilhelmiina Wolff (mv), IFK Örebro (SWE)
Ida Lökström (mv), Dicken
Suvi Erhovaara (mv), KyIF
Ellen Voutilainen, Skuru IK (SWE)
Lotta Kulju, IFK Örebro (SWE)
Johanna Hilli, GrIFK
Anna Westerlund, Dicken
Matilda Peitsaro, Dicken
Sara Sandelin, Bönes IL (NOR)
Maja Sannholm, KyIF
Ella Holopainen, HIFK
Linn Wentzel, Dicken
Julia Lönnborg, Tyresö HK (SWE)
Nicolina Fredriksson, Aranäs HK (SWE)
Emilia Karell, KyIF
Ella Valkamo, Dicken
Joanna Yli-Suvanto, SIF
Lähde: Käsipalloliiton tiedote

































