Suomen miesjoukkue saavutti lauantaina golfissa historiallisen ensimmäisen EM-kultansa. Aiemmin vain Suomen naisten joukkue on yltänyt EM-mitaleille.

Suomen joukkue voitti aamun foresomet 2-0, pedaten itselleen jälleen parhaan mahdollisen lähtöasetelman loppupäivään. Iltapäivän ottelut etenivät tasaisina eikä suuria eroja tullut, kunnes ensimmäisen pisteen taululle viimeisteli Matias Honkala luvuin 2&1. Ratkaisevan mestaruuspisteen naulasi Veeti Mähönen 17.viheriöllä, ja juhlat pääsivät alkamaan.

Suomi voitti ylivoimaisen suosikin Englannin lopulta selvin numeroin 5-2, kun kesken olevat ottelut jaettiin.

Mestaruusjoukkueessa pelasivat Matias Honkala, Veeti Mähönen, Sami Välimäki, Jonatan Jolkkonen, Santeri Lehesmaa ja Aleksi Myllymäki. Valmentajina Mikael Mustonen ja Matti Lindholm, jotka olivat myös naisten joukkueen peräsimessä mitalit saavuttaessa.

– Nyt ei tule kyllä oikein mitään järkevää kommenttia mieleen, Matias Honkala viestitti kentältä.

Joukkueen valmentaja Mikael Mustonen oli luonnollisesti onnessaan tuloksesta.

– Olen todella ylpeä koko joukkueesta. Jokainen hoiti oman roolinsa sataprosenttisesti – kokonaisuudesta tuli enemmän kuin osiensa summa, ja tässä on tulos.

– Pelasimme tänään hienoa golfia, miehet pystyivät upeisiin suorituksiin kivikovaa Englantia vastaan.

Itävallassa Suomen naisten joukkue juhli lauantaina selvää 4-1 voittoa Irlannista, ja nousi sijalle 7. lopputuloksissa. Joukkueen luottopelaajia olivat läpi viikon erityisesti hurjaan tuloskuntoon yltynyt Kiira Riihijärvi, ja kaikki reikäpelinsä voittanut Emilia Tukiainen. Naisten EM-kullan vei puolivälierissä Suomen jatkoreillä tiputtanut Ruotsi.

– Naiset vetivät todella hyvin koko viikon, olen ylpeä joukkueen suorituksista ja pelin korkeasta tasosta. Suurin voimavaramme oli raudanluja joukkuehenki, joka nosti myös suoritusten tasoa, Pasi Purhonen summasi.

– Jokainen pelasi itselleen sopivimmalla tavalla, mutta yhdessä toisiaan tukien ja taistellen.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)