Lentopalloilija Eemi Tervaportin peräti 13. kausi Euroopan kentillä on ollut varsin kiireinen. Kolmas kausi puolalaisjoukkue Jastrzebski Wegielin riveissä sisälsi ennen joulua 17 liigapeliä, neljä Mestarien liigassa sekä Supercupin finaalin.
Tervaportti on pelannut liigassa pari peliä kokonaan ja ollut kaikissa muissakin kentällä vaihdosta ranskalaiskolleegan Benjamin Toniuttin hoidellessa suuremman passivastuun. Toniutti ehti kärsiä pienestä vammastakin syyskaudella.
– Alkukausi oli meiltä hyvää peliä, mutta loukkaantumiset sotkivat sitten hieman kuvioita. Paljon on pelattu pelejä ja siihen nähden ihan ok. Kevätkaudella asiat sitten lopulta punnitaan. Itse olen nuorena poikana (33) pysynyt suhteellisen hyvin kunnossa. Laitetaan kaikki panokset nyt kevätkauteen!, Tervaportti kommentoi Lentopalloliiton tiedotteessa.
Jastrzebski on Puolan PlusLigassa kolmantena voitettuaan 13 peliä ja hävittyään neljä. Tappio viimeisessä pelissä ennen joulua Olsztyynille 1-3 pudotti joukkueen sarjan kärkipaikalta, jossa se oli lähes koko syyskauden.
Zawiercie (43) johtaa liigaa ennen Jastrzeskiä (41), Tuomas Sammelvuon valmentamaa Kezierzyn-Kozlea (34), Gdanskia (29) ja Nysaa (29).
Mustia pilviä nousi juuri ennen joulua, kun joukkueen molemmat aloittavat keskipelaajat loukkaantuivat. Lukasz Wisniewskin kausi on paketissa eturistisidevamman myötä. kun taas Ukrainan maajoukkuemiestä Jurij Gladyriä odotetaan mukaan peleihin jo tauon jälkeen.
Mestarien liigassa meno on ollut erittäin vahvaa ja joukkue on hävinnyt neljässä pelissään vain kaksi erää. Lohkon muut joukkueet ovat saksalainen Friedrichshafen, serrbialainen Vojvodina Novi Sad sekä ranskalainen Montpellier. Viimeisessä CL-pelissä ennen joulua Montpellieriä vastaan Tervaportti palkittiin kentän parhaana.
Supercupista joukkue otti jo lokakuussa ensimmäisen mestaruutensa kaudelle, kun se voitti 3-2 Tuomas Sammelvuon Kedzierzyn-Kozlen.
Puolan Cupissa Jastrzebski on mukana myös jo puolivälierissä, jossa odottaa vastustajaa alemman sarjatason joukkueesta (Arka Chelm – Swidnik).
Tervaportin pelit jatkuvat jo torstaina Lublinia vastaan ja Mestarien liigassa 11. tammikuuta Serbiassa.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote

































