Yleisurheilun alle 18-vuotiaiden EM-kisat ovat alkaneet Jerusalemissa. Kaikki alkuillasta kilpailleet suomalaiset selvisivät jatkoon niin juoksujen alkueristään kuin kenttälajien karsintakilpailuistaan.

Suomen keihäspojat heittivät varmasti 12 parhaan joukkoon ja keskiviikkona kilpailtavaan finaaliin, kun Topi Parviainen oli kokonaiskilpailun neljäs tuloksella 69,95 ja Otto Hämäläinen seitsemäs 66,42 kantaneella heitollaan. Karsintarajan 71 metriä ylitti vain kaksi heittäjää, joista unkarilainen Mité Horvith oli paras tuloksella 71,90.

Kasperi Vehmaa tarvitsi pituushypyn karsinnassa vain yhden yrityksen, kun heti ensimmäisellä hypyllä pamahti karsintarajan ylittänyt tulos 748. Sillä tuloksella hän oli kokonaiskilpailun kolmanneksi paras.

110 metrin aitajuoksussa Rasmus Vehmaa voitti oman alkueränsä näytöstyyliin ajalla 13,18, ja siinäkin hänellä oli vara höllätä viimeiset metrit. Tuulta oli juoksijoiden takana kuitenkin yli sallitun, +3,7 m/s, muuten tuloksena olisi ollut jopa uusi kisaennätys, joka on britti Sam Bennettin nimissä 13,19 vuodelta 2018.

Alkuerien toiseksi nopein oli Saksan Daniel Gordiola ajalla 13,40. Myös Aarne Autio pääsi välieriin ollen erässään neljäs ajalla 14,26

Suomalaisten hyvä karsintavire jatkui tyttöjen 100 metrin aidoissa. Essi Niskala voitti oman eränsä ajalla 13,43 ja Jenna Vakkilainen oli eränsä kolmas tuloksella 13,57. Molemmissa juoksuissa myötätuulta oli hieman liikaa tilastotuloksia ajatellen.

Lähde: SUL

Lue myös:Kohulausunnon tehnyt Lewis Hamilton veti sanojaan takaisin

LUE MYÖS: Kaksi sanaa oli liikaa – Emilia Kangas murtui selittämättömästi kisapaikalla Tampereella (UrheiluAreena.fi)