Tiistain ottelu Savo Volleyn ja Hurrikaani Loimaan välillä oli hieman erilainen kuin joukkueiden ensimmäinen kohtaaminen maanantaina. Lentopallon miesten Mestaruusliigan välieräsarjan toinen koitos oli piirun verran selkeämmin kotijoukkueen hallintaa. Loppulukemat kirjattiin Savo Volleylle 3-0 (25-19, 25-23, 25-18).

Maanantaina vierasjoukkue Hurrikaani Loimaa oli niskan päällä jokaisessa erässä jonkin aikaa – nyt tiukempi jakso sattui ainoastaan toisen erän loppupalloihin. Hurrikaani taisteli siinä tosissaan erävoitosta. Muut erät olivat kotijoukkueen hallussa lähes alusta loppuun.

– Eilen oli jo ihan kivasti pudotuspelimeininkiä, mutta tänään mentiin varsinkin hyökkäyspelissä vielä eteenpäin, arvioi Savo Volleyn päävalmentaja Timo Tolvanen.

Savo Volley pelasi muuten samalla kokoonpanolla kuin valtaosan edellisestä pelistä, mutta maanantaina nilkkansa pyöräyttäneen Michael Michelaun tilalla pelasi vastikään lopettamisestaan ilmoittanut Antti Siltala. Lopettamispäätös tuskin peruuntuu, vaikka mies pelasikin upean pelin.

– Vanhasta ratsusta löytyi vielä tuollaisia ratkaisuja, mitä en ole nähnyt viiteentoista vuoteen, kehui Tolvanen (ilmoituksensa mukaan vastahakoisesti) konkaria.

– Minä olen koko talven kehottanut laittamaan parhaat ratsut kentälle, ja nyt se sen tajusi, sanoi Siltala itse Tolvaseen päin nyökäten. Ja tuttu virnistys päälle.

Vastustajan valmentaja Jussi Heinolla kommentit eivät paljon edellispäivästä muuttuneet.

– Paljon on vielä oppimista tällä ryhmällä. Ajoittain kulki ihan mukavasti, mutta se ei kantanut pitemmälle. Emme pystyneet murtamaan Savon syöttö/vastaanottoa. Kotisalissa pystymme syöttämään vapautuneemmin, tuumi Heino.

Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran perjantaina Loimaalla, ja jos jatko-otteluita tarvitaan, ne pelataan lauantaina Loimaalla ja tiistaina Kuopiossa.

Lähde: Savo Volleyn tiedote

Lue myös:Suomalaispelaaja pääsi juhlimaan Portugalin cupin voittoa

Lue myös:Lentopallon Mestaruusliigan välierät käynnistyivät – ”Olihan vaiheikas peli jälleen kerran”

https://twitter.com/RuutuUrheilu/status/1508866765513801733