Sportivo TV

Manchester United ei aio myydä kapteeniaan Bruno Fernandesia tänä kesänä.

31-vuotiaan portugalilaistähden ympärillä on riittänyt siirtohuhuja, sillä Galatasarayn lisäksi Juventus ja AC Milan ovat harkinneet Unitedin testaamista tarjouksella.

BBC:n tietojen mukaan Galatasaray valmisteli jopa 50 miljoonaan euroon eli noin 43 miljoonaan puntaan nousevaa pakettia Fernandesista.

Old Traffordilta tullut viesti on kuitenkin yksiselitteinen: tarjouksen tekeminen olisi turhaa.

Seuralähteiden mukaan Fernandes ei ole myynnissä millään hinnalla.

Tilanne muuttui vuodessa

Unitedin nykyinen linja eroaa merkittävästi viime kesästä.

Tuolloin Saudi-Arabian Al-Hilal teki Fernandesille valtavan tarjouksen, ja United jätti käytännössä pelaajan itsensä päätettäväksi, halusiko hän lähteä. Fernandes kertoi myöhemmin loukkaantuneensa seuran suhtautumisesta.

Nyt United ei halua jättää vastaavaa epäselvyyttä.

Fernandesin nykyistä sopimusta on jäljellä vuosi, minkä lisäksi seuralla on optio yhdestä lisäkaudesta. Pelaajan kerrotaan itse haluavan jatkaa Manchesterissa.

Sopimukseen kuulunut 57 miljoonan punnan ulosostopykälä on jo umpeutunut, joten Unitedilla on vahva asema mahdollisissa neuvotteluissa.

Uudesta jatkosopimuksesta ei kuitenkaan ole vielä päästy sopuun.

LUE MYÖS: Suomen EM-urheilija avautui siitä, mitä hänen ja Nooralotta Nezirin välillä tapahtui (UrheiluAreena.fi)