Williamsin Alex Albon haluaa F1-kuljettajien ottavan nykyistä voimakkaammin kantaa uusien ratojen suunnitteluun. Sepangin paluu F1-kalenteriin muistutti Albonia siitä, kuinka paljon persoonallisuutta monilta moderneilta radoilta hänen mielestään puuttuu.
Sepang palasi tällä kaudella Formula 1 -kalenteriin kertaluonteisesti, kun Bahrainin GP:tä ei pystytty järjestämään Sakhirissa.
Vuonna 1999 F1-debyyttinsä tehnyt malesialaisrata sai paluunsa yhteydessä kiitosta Albonilta.
Erityisesti Sepangin erilaiset mutkat, korkeuserot, kallistukset ja vaihtoehtoiset ajolinjat tekivät Williams-kuljettajaan vaikutuksen.
– En usko, että kuljettajilla on kovin paljon sananvaltaa, mutta ainakin nyt on mukavaa tulla radalle, joka ei ole katurata eikä koostu 90 asteen mutkista, Albon sanoi.
– Täällä on luonnetta, kallistuksia, korkeuseroja ja ainutlaatuisia mutkia.
Albon vertasi Sepangia Madringiin
Albonin kommentit tulivat pian Madridissa ajetun kilpailun jälkeen.
Madring on ottanut vastuulleen Espanjan GP:n järjestämisen, mutta radan ohitusmahdollisuudet ja lukuisat 90 asteen mutkat ovat herättäneet kritiikkiä.
Albonin mielestä Sepang osoittaa, ettei hyvä rata tarvitse pelkästään yhtä tiettyä ominaisuutta.
Hän myönsi, ettei Sepang ole välttämättä ollut erityisen tunnettu valtavasta määrästä ohituksia. Renkaiden voimakas kuluminen voi kuitenkin luoda mahdollisuuksia taisteluihin kilpailun aikana.
Myös pienemmät yksityiskohdat saivat häneltä kiitosta.
– Tällaisilla radoilla ei oikeastaan edes puhuta ratarajoista, koska kanttikivet on muotoiltu niin hyvin. Et käytä enempää rataa kuin tarvitset.
”Kuljettajien pitää olla äänekkäämpiä”
Albon toivoo kuljettajien tuovan näkemyksiään nykyistä selvemmin esille silloin, kun uusia F1-ratoja suunnitellaan.
– Mielestäni kuljettajien pitää etenkin Madridin jälkeen olla hieman äänekkäämpiä tällaisista asioista ja siitä, että nykyaikaisessa ratasuunnittelussa pitäisi tehdä parempaa työtä.
Sepangin suunnittelu herättää Albonissa jopa ihmetystä siitä, miksi osa samoista ominaisuuksista on jäänyt pois uudemmilta radoilta.
– Sepang tehtiin vuonna 1999. Siihen aikaan näytti olevan hyvä käsitys siitä, mikä tekee kilparadasta hyvän.
































