Tiivis para-alppihiihdon maailmancup jatkuu neljällä osakilpailulla Slovenian Kransjka Gorassa. Tänään suurpujottelussa Santeri Kiiveri oli kilpailun kahdeksas.
– Ei ollut mikään kaikista mukavin kisa. Ensimmäinen kierros oli ihan ok, mutta toisen kierroksen rata oli ainakin itselle ihan liian suora, eikä mikään oikein toiminut. Toki tulos on kuitenkin ihan ok, että siihen nähden voin olla hyvillä mielin, mutta paljon jää parannettavaa huomiseen kisaan, summaa Kiiveri kisapäiväänsä Ski Sport Finlandin tiedotteessa.
Suurpujottelun voittoon Ranskan Arthur Bauchet 1:50.00, toiseksi Kanadan Alexis Guimond jääden 3.10 sekuntia kärjestäja kolmanneksi Yhdysvaltain Thomas Charles Walsh (+3.30).
Kolme pujottelun osakilpailua peräkkäin voittaneella Kiiverillä on vielä edessä kaksi suurpujottelun osakilpailua ja yksi pujottelun osakilpailu Sloveniassa.
Lähde: Ski Sport Finlandin tiedote. Kuva: Ski Sport Finland

































