Brasilian FC Barcelonan supertähti Raphinha on taloudellisissa ongelmissa. Syynä on laitahyökkääjän isän toimet, jotka hän oli salannut pojaltaan.
Jalkapallotoimittaja Thierry Nyamin mukaan Raphinhan isä oli pitänyt 80 prosenttia Barcelona-pelaajan pelaajaoikeuksista itsellään ja samalla vienyt hänen uratienestejään omiin käsiinsä. Raphinha ei tiennyt tästä mitään.
Nyam kertoo vararikon tulleen ilmi, kun Raphinha yritti ostaa kartanoa vaimonsa kanssa. Jalkapalloilijalta ei löytynytkään tililtään rahasummaa, jonka hän oletti siellä olevan.
Nyamin lähteenä tiedolleen on brasilialaistoimittaja Leo Dias.
Raphinha, 29, loukkaantui Brasilian jalkapallon MM-kisojen toisessa lohkopelissä Haitia vastaan viime perjantaina. Laituri ei pelannut lohkovaiheen viimeisessä Skotlanti-pelissä tällä viikolla.
Raphinha kärsii takareisivammasta. Hänen pelikuntonsa pudotuspeliottelussa Japania vastaan maanantaina on vielä epävarmaa.

































