München vuoden 1972 olympialaisten tapahtumien korvauksista omaisille on päästy vihdoin lopulliseen sopuun.Uhrien omaiset saavat yhteensä 28 miljoonan euron korvaukset.
Palestiinalaisterroristit hyökkäsivät Münchenin kisakylässä israelilaisurheilijoiden kimppuun ottaen heidät panttivangeikseen. Terroristi surmasivat kisakylässä kaksi urheilijaa ja ottivat yhdeksän panttivangiksi.
Terroristit veivät panttivangit lentokentälle tarkoituksenaan lentää maasta pois. Saksan erikoisjoukot tekivät pelastusyrityksen, joka epäonnistui pahasti. Kaikki panttivangit sekä terroristit saivat surmansa. Lisäksi yksi saksalaispoliisi kuoli yhteenotossa.
Münchenin olympialaisista tuli kuluneeksi tänä vuonna 50 vuotta. Sen kunniaksi surmattujen israelilaisurheilijoiden omaiset oli kutsuttuna juhlatilaisuuteen.
He eivät kuitenkaan halunneet alun perin osallistua, sillä heidän mielestään Saksan maksamat korvaukset urheilijoiden kuolemasta olivat liian pienet.
Saksalaisuutistoimisto DPA:n mukaan Saksa nosti korvaushintaa yhteensä 28 miljoonaan, joka oli 10 enemmän kuin alun perin omaisille tarjottu summa. Summa sisältää viisi miljoonaa, jotka omaiset ovat saaneet aiemmin.
– Sopu ei voi parantaa kaikkia haavoja, mutta se avaa ovet toisillemme. Sopimuksen myötä Saksan valtio myöntää vastuunsa ja huomio murhattujen ja heidän omaistensa kauhean kärsimyksen.
Lue myös: Olympiavoittaja huumekohun keskellä – jäi kiinni pössyttelystä
Lue myös: Ikävä tragedia – maastopyöräilijä kuoli kilpailussa saamiinsa vammoihin

































